“V rámci revitalizácie pešej zóny Hviezdoslavova, Jaselská, Vajanského, Sládkovičova archeológovia už ukončili výskum. Ich bádanie nebolo márne. Ešte v lete objavili hneď v prvej sonde vzácne nálezy, ktoré siahajú až do stredoveku. Takzvané podzemné chodby, ktoré našli na dotyku Sládkovičovej ulice so Štúrovým námestím, je primárne kanalizačná sieť. Mimochodom, jedna z najmohutnejších na Slovensku,” informovalo o tom mesto Trenčín na svojej webovej stránke.
“Ide o barokové obrovské kanalizačné chodby, kadiaľ odchádzal odpad, splašky z Mierového námestia. Zároveň však plnili obrannú úlohu. V prípade nebezpečenstva boli miestom, kadiaľ ľudia mohli odísť preč. Na jednom mieste sme našli až tri klenby naraz. S najväčšou pravdepodobnosťou už nie sú poprepájané. Mnohé sú už prerazené, mnohé sú poškodené a mnohé majú narušenú statiku,“ priblížil Drahoslav Hulínek, vedúci archeologického výskumu.
“Na Sládkovičovej ulici našli ale aj zvyšky barbakánu, resp. zvyšky hradobného systému pred hlavnou hradbou, a to v relatívne dobrom stave,” pokračuje príspevok.
“Viedol od začiatku Sládkovičovej ulice, kde bola aj veža s priekopou, cez ktorú šiel most. Tam bol portál, cez ktorý sa vchádzalo do tej veže a potom pokračoval z oboch strán obrovským múrom smerom k bráne na Mierové námestie. Barbakán patrí jednoznačne medzi najzaujímavejšie predhradobné opevnenia tohto druhu na území bývalého Uhorského kráľovstva,“ doplnil D. Hulínek s tým, že v rámci uhorských stredovekých miest ide o jeden z najzaujímavejších barbakánov. Jeho výstavba súvisela s kráľom Žigmundom, ktorý panoval počas husitských nájazdov a pravdepodobne bol primárne postavený ako obrana proti týmto nájazdom zo strany Čiech. Inak, Trenčín bol obľúbeným mestom kráľa Žigmunda a často sa tu na hrade zdržiaval.
Viac sa môžete dočítať na webovej stránke mesta Trenčín www.trencin.sk.
zdroj: Mesto Trenčín
zdroj: trencin.sk